سوله ارزان - ساخت سوله|سوله سبک|فروش سوله
943
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-943,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

سوله ارزان

سوله ارزان

سوله ارزان

سوله ارزان : امروزه همراه با گسترش استفاده از سوله ها برای فعالیت و مشاغل گوناگون ، علی رغم داشتن ویژگی مقرون به صرفه بودن به نسبت ساختمان ها ، بسیاری از افراد به دنبال استفاده و ساخت سوله ارزان می باشند تا بتوانند در کنار استفاده از منافع آن کم ترین هزینه را برای ایجاد مکان مورد نظر متحمل شوند.

برخی از افراد در پی هدف استفاده از سوله ارزان ، به فکر خرید سوله های دست دوم می افتند که البته با توجه به اینکه این سوله ها از ابتدا برای کاربری خاص آن ها طراحی و ساخته نشده و نیز مدتی از عمر آن ها می گذرد و وجود موارد احتمالی دیگر در اجرا و حتی نصب آن ها ممکن است در طی استفاده از آن ها مشکلاتی برای بهره برداران از آن ها به وجود بیاید. پس توصیه می شود که تا حد امکان خرید و استفاده از سوله های دست دوم را وحدود کرده و به سمت ساخت سوله های نو برید.

 

سوله ارزان

در این جا راه حلی برای افرادی که به دنبال استفاده از سوله ارزان می باشند ارائه می شود. آن هم این که می توانند از سوله های خرپایی سبک و فوق سبک برای موارد مصرفی خود بدون محدودیت در ساخت بهره ببرند. چرا که هزینه ی ساخت این سوله ها به دلیل کاربرد کمتر فولاد در آن ها ، کاهش یافته و در شمار سوله ارزان با وزنی بسیار سبک و امکان نصب و جابه جایی سریع و آسان قرار گرفته اند.

سوله های یو بی ام نیز در لیست سوله ارزان قرار می گیرند. ولی به دلیل این که در کاربری آن ها محدودیت وجود دارد شاید نتوانند نیاز صاحبان برخی مشاغل را مرتفع نمایند. که در این صورت یعنی عدم استفاده از این سوله ها ، استفاده از انواع سوله های خرپایی توصیه خواهد شد.

سوله های تیر ورقی نیز در نتیجه کاربرد زیاد فولاد در آن ها از شمار سوله ارزان خارج شده و نیز به دلیل سنتی بودن و داشتن عیوبی که در ساخت سوله های مدرن رفع شده اند، به طور کلی از دایره استفاده محدودی پیدا کرده اند.

سوله ارزان ؛ برای خرید سوله های ارزان، براساس نیاز می توانیم سوله های خرپایی (سبک) و سوله های ubm را انتخاب کنیم که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

سوله های ubm که به سوله های خودایستا هم معروف هستند سوله هایی از جنس گالوانیزه هستند که توسط دستگاههای ubm به شکل قوسی درمی آیند و نیاز به فونداسیون ندارند اما در صورت لزوم می توان بر روی ستون های بتنی نصب شوند .

سوله ارزان و مزایای آن (سوله های ubm )

 • کاهش هزینه های ساخت و نصب به دلیل نیاز به نیروی کم ومصالح مصرفی ساده که تقریباٌ نصف هزینه سازه های معمولی است.
 • این سازه ها در محل پروژه ساخته و نصب می شوند و نیازی به کارخانه نیست و باعث کاهش هزینه ها می شوند.
 • مدت زمان ساخت این سازه ها کوتاهتر از سازه های دیگر است
 • به دلیل نوع ساختار این سازه ها نیازی به عایق رطوبتی ندارند.
 • در برابر زلزله و آتش سوزی مقاوم هستند
 • به خاطر استفاده از ورق گالوانیزه در ساخت هیچ مشکلی برای محیط زیست ایجاد نمی کند.

از این سازه ها برای ساخت سوله های کشاورزی، مرغداری، سوله های نظامی و پارکینگ ها و …. استفاده می کنند با وجود مزایای این سازه ها، وجود برخی معایب باعث شده که نتوان در همه موارد از این سوله ها استفاده کرد که شامل موارد زیر می باشد:

 • در دهانه های بزرگ نمی توان از این سازه ها استفاده کرد.
 • هزینه حمل ونقل این سوله ها زیاد است.
 • تنوع سازه ای کمتری نسبت به سازه های دیگر دارند.
 • برای صنایع دارویی و غذایی نمی توان از آنها استفاده کرد.
 • قابلیت نصب جرثقیل سقفی را ندارند و نصب جرثقیل دروازه ای در این سازه ها دست و پا گیر می باشد.

سوله ارزان و سبک خرپایی

سوله های خرپایی(سبک) با وجود داشتن مزایای سوله های ubm  معایب آن ها را هم می پوشاند و به دلیل استفاده از خرپاها در ساختارشان تنوع بالای ظاهری داشته- در دهانه های بزرگ بدون نیاز به تیر میانی می توان از این سازه ها استفاده کرد – امکان استفاده از جرثقیل سقفی در آن ها وجود دارد .

با توجه به مزایایی که از سوله های خرپایی بیان کردیم و ارزانتر بودن آنها نسبت به سازه های دیگر، جایگزین مناسبی برای سوله های  سنتی هستند ولی به دلیل سبک بودن این سازه ها در نصب آن ها باید به تراکم خاک دقت شود.

سازه های خرپایی, سوله های ارزان و سبک, سوله, سوله ارزان, سوله خرپایی, سوله های خرپا, سوله های سبک, سوله یو بی ام

بهینه سازی سوله

بهینه سازی سوله / سازه بهینه سوله : در ساخت سوله ابتدا باید به اهداف و کاربرد آن توجه نمود و سپس دست به ساخت زد . در هر سازه ی فلزی طراحی و محاسبات خاصی صورت می گیرد که همه و همه به کاربرد آن سوله بستگی دارند .

بهینه سازی سوله چیست ؟

با استفاده از روش های جدیدی که در ساخت سوله ارائه شده اند می توان تا حد زیادی سوله ها را بهینه نمود . بهینه سازی به منظور کاهش هزینه های مصرفی و هم چنین کاهش زمان ساخت صورت می گیرد .

در این بین باید از تکنیک ها و هم چنین ابزار آلاتی استفاده کرد که به روز بوده و توانایی برآورده کردن تمام انتظارات سازندگان را داشته باشد .

با استفاده از این تکنیک ها می توان سازه هایی بسیار مقاوم وامن را در مدت زمان کوتاهی ساخت که هزینه های زیادی هم نداشته باشد و از لحاظ قیمت به صرفه باشند .

یکی از سوله هایی که امروزه به این روش ساخته می شود سوله خرپایی است , این سوله ها با دارا بودن تمام خصوصیات و قابلیت های بالا توانسته اند به میزان زیادی توجهات در این صنعت را به خود جلب کنند .

سوله خرپایی

همانطور که گفته شد سوله ایست کاربردی و جدید که دارای مزایای ویژه ای نسبت به سایر سوله هاست.

خصوصیات سوله های خرپایی :

 • سرعت بالای ساخت و آماده سازی
 • قیمت پایین ساخت سوله
 • قیمت پایین حمل و نصب سازه
 • ساخت سوله ها با دهانه های بسیار بزرگ
 • ساخت ابرسازه ها و پروژه های عظیم به این روش
 • استحکام و ثبات قابل توجه این سازه ها
 • دمونتاژ و مونتاژ سازی در این سوله ها به راحتی و بدون تحمیل هزینه ی اضافی صورت می پذیرد
 • جرثقیل هایی با انواع مختلف می توان در آن نصب نمود

موارد کاربرد این سازه های فلزی :

در سالن های اجتماعات , در سالن ها کنفرانس ها و همایشات , در تالار های پذیرایی , در مصارف تجاری و صنعتی و ..

قیمت سوله سازی

قیمت سوله سازی : ساخت سوله ها براساس اهداف و کاربریها، متنوع می باشد و نسبت به سازه های بتنی ارزانتر است در مواردی ازسوله های دست دوم هم می توان استفاده کرد ولی این روش را نمی توان راه حلی برای همه مشتری ها در نظر گرفت و با توجه به ابعاد سوله درخواستی باید اقدام به ساخت کرد . در ساخت سوله علاوه بر زمینی که سازه در آنجا احداث می شودو در قیمت سوله موثر است فاکتورهای دیگری هم موثر است.

فاکتورهای موثر در قیمت سوله سازی

 1. وزن سازه: که براساس اندازه دهانه سوله و نوع کاربری و منطقه نصب سوله متغیر است که باعث تغییر قیمت سوله می شود
 2. تغییر قیمت فولاد:

قیمت فولاد به صورت جهانی تغییر می کند و کارخانه ها براساس قیمت روز اقدام به خرید می کنند که این موضوع باعث نوسان قیمت سازه ها می شود که اغلب فولاد st37 به کار برده می شود.

 1. طراحی سوله:

طراحی سوله ها مختص مشتری خاص است و می توان ویژگی های دیگری را به آن اضافه کردکه وجود افراد متخصص در این زمینه باعث کاهش هزینه های ساخت می شود.

 1. هزینه های ساخت اسکلت سازه:
 • استفاده از گیوتین برای برش ورق
 • استفاده از دستگاه cnc
 • استفاده از دستگاه جوش زیرپودری
 • تست جوش قطعات
 • تمیز کردن سطح تیرورق
 • رنگ آمیزی دولایه جهت حفاظت از زنگ زدگی و افزایش مقاومت ورق

که کیفیت  هر یک از مراحل بالا روی قیمت سازه موثر است.

۴٫استفاده از نیروی متخصص:

نیروهای متخصص جهت ساخت سازه عبارتند از:برشکار- مونتاژکار- قطعه زن – جوشکار- نیروی سند بلاست- نیروی رنگ کار- نیروی کار برای بارگیری

۵٫مواد مورد استفاده جهت ساخت:

برای ساخت سوله ها از ورقهای پروفیل، نبشی، عایق ها، میلگرد، پیچ ومهره و… استفاده می کنند که کیفیت مواد مورد استفاده روی قیمت سازه تاثیر می گذارد.

۶٫استفاده از افراد متبحر برای نصب سازه:

برای نصب سوله ها نیاز به گروهی است که تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد تا بعدها سازه دچار مشکل نشود که این موضوع هم روی قیمت تاثیر می گذارد.

 1. پوشش دیوارهای کناری:

با توجه به نوع پوشش مورد استفاده (ساندویچ پانل یا دیوار بلوکی) هزینه ها متغیر است .

۸٫کفسازی سوله:

ضخامت و استحکام بتن مورد استفاده بر روی هزینه ساخت سوله  تاثیر می گذارد و امروزه برخلاف گذشته اهمیت بیشتری دارد.

هزینه ساخت سوله

هزینه ساخت سوله : قیمت سوله : در ساخت سوله ابتدا باید یکسری فاکتورها را در نظر داشت یکی از این فاکتورها هدف و کاربرد آن است که باید به طور دقیق مشخص شود که به چه منظوری قرار است از این سوله استفاده شود چون روش و نحوه ی ساخت سوله بنا به کاربری آن تعیین می گردد به طور مثال در سوله های ورزشی نیاز به سازه ای با دهانه بزرگ داریم  تا محدودیتی در آن وجود نداشته باشد پس باید روشی را انتخاب کنیم که ساخت دهانه آن هزینه ی اضافی و گزافی در پی نداشته باشد .

طراحی و ساخت سوله های استاندارد به وسیله مهندسین و افراد آموزش دیده ای انجام می شود که مهارت کافی را در این زمینه داشته باشند و بتوانند از عهده ی این مهم برآیند زیرا ساخت اصولی و دقیق سوله نیاز به دانش زیادی در زمینه صنعت سوله سازی دارد . بدیهی است عدم توجه و دقت کافی در این زمینه سبب ضرر های هنگفتی خواهد شد که صرفه اقتصادی این سازه ها را از بین خواهد برد .

هزینه ساخت سوله ها با هم متفاوت است و هر سوله بنا به روش ساختش و کارایی اش قیمت متفاوتی هم دارد عوامل بسیاری در این مورد دخیل هستند , برخی از آن ها را شرح می دهیم :

 1. ابعاد سوله که شامل طول و ارتفاع آن است .
 2. ابعاد دهانه ی سوله ها .
 3. نوع منطقه جهت احداث سوله .
 4. میزان مهارت تیم ساخت سوله .
 5. نیروهای وارد بر سوله مثل نیروی باد یا زلزله .
 6. بارهای وارد بر سوله مانند جرثقیل های موجود در سوله .
 7. نوع متریال مصرفی در سوله اینکه از چه کیفیتی برخوردار است .
 8. وزن فلز مصرفی در سوله که نسبت مستقیم با قیمت آن دارد .
 9. و سایر عوامل این چنینی

سوله ارزان :

با حداکثر استفاده از امکانات موجود در ساخت سوله می توان سوله هایی با قیمت های به مراتب کمتر ساخت که از کیفیت خوبی هم برخوردار باشند , سوله های خرپایی نمونه خوبی از سوله های ارزان قیمت هستند و به همین دلیل هم استفاده از آن ها در سراسر دنیا فراگیر شده است .

 

بدون نظر

ارسال دیدگاه